אם הם "זהים", למה הם שונים?


אחת השאלות שמעסיקות יותר מכל הורים לתאומים זהים נוגעת בעובדה שאף כי הם כל כך דומים, מבחינה חיצונית וגם מהרבה בחינות אחרות, הם למעשה שונים בתכונות אחדות. לעתים, בגלל הדמיון הרב בתכונות
אחרות, ההבדלים בתכונות אלה בולטים במיוחד.הסביבה שתאומים זהים מקבלים היא דומה למדי (בתנאי שגדלו יחד), וכמובן שהDNA שלהם הוא זהה. אותם הורים, אותו תאריך לידה, משקל לידה מאד דומה (יותר מבתאומים לא-זהים)... אז למה הם שונים?

רוב מחקרי התאומים לא בנויים לענות על שאלה זו. בצדק, הם מניחים שיש "סביבה לא-משותפת" שגורמת לילדים להיות שונים. למשל, חבר שיש רק לאחד מהם, ואולי מחלה שהיתה רק לאחד. וקיימות אפשרויות רבות אחרות.
מחקרים מהשנים האחרונות מנסים לענות ישירות על שאלה זו. למשל,  Asbury, Dunn, & Plomin מדווחים כי הבדלים ביחס השלילי שהורים נותנים לתאומים מתבטאים בהבדלים בין התאומים בהיפראקטיביות ובהתנהגות פרו-חברתית.

אולי המחקר המרתק ביותר (Fraga, 2005) הוא מספרד, שם לקחו דגימות DNA מזוגות זהים, בני 3-74 שנים. הדגימות עברו טיפול במעבדה, המדמה תהליכים אשר DNA מחולל בגוף האדם. הם מצאו כי תהליכים אלה היו דומים הרבה יותר בקרב ילדים קטנים מאשר בקרב בגיל העמידה. כמו כן, הם מצאו שככל שהתאומים גדלו יותר יחד, והיו להם סביבות דומות יותר, כך התהליכים הביולוגיים שלהם היו דומים יותר. בתהליכים "אפי-גנטיים" אלה מתעצבת תגובת הDNA (שכמובן זהה לשני התאומים) לפי מאפייני הסביבה, ולכן הDNA של תאומים זהים שחוו חוויות שונות יגרום להם להתפתח באופן שונה, למרות שהם זהים.

קיימים כמובן תהליכים נוספים אפשריים. למשל, חוקרת התאומים Terry Moffitt סיפרה כי ערכה ראיונות עם אמהות אנגליות שהיו בעלות רגשות שונים מאד כלפי שני התאומים הזהים שלהן. אחת האמהות  הודתה במפורש שהיא חשה פחות חיבה כלפי אחד מבניה, מפני שמבחינה חיצונית הוא (אך לא התאום הזהה שלו) דומה לבעלה לשעבר...
 

מאמרים בנושא

סקר תאומים!

איך התאומים שלכם לבושים? (ראו מאמר בעמוד המאמרים)