כמה עובדות מעניינות על תאומים


תאום לבן ותאום שחור? באותה לידהartilce1?

בשנת 1978 דווח בגרמניה על מקרה בו התאומים היו מאבות שונים, האחד נולד לבן והשני שחור. מקרים כאלה יכולים להתרחש במידה ויש "ביוץ כפול"- אז הביציות משוחררות בזמנים שונים ותיתכן הפרייה של כל ביצית בנפרד.

אפשרות נוספת ללידה כזו מתרחשת כאשר שני ההורים הם ממוצא מעורב. אם במקרה אחד התאומים מקבל משני ההורים בעיקר גנים המקודדים למראה "לבן", ואילו התאום השני מקבל משני ההורים בעיקר גנים המקודדים למראה "שחור", שני התאומים ייראו שונים מאד.  לאחרונה תועד מקרה כזה באנגליה, וניתן לראות תמונות מקסימות של האחיות התאומות באתר הבא:

http://www.snopes.com/photos/people/mixedtwins.asp

ייתכנו מקרים בהם יש הפרשים של ימים ואף חודשים בין לידות התאומים. במקרה מיוחד בטקסס התאומים לא נולדו באותה השנה, האחד נולד בדצמבר 1966 והשני בינואר 1967.

"תסמונת התאום הנעלם" (Vanishing Twin Syndrome) יש מקרים בהם בסקירת אולטרסאונד מוקדמת יש זיהוי של שני עוברים אך בסקירה מאוחרת יותר עובר אחד נעלם. במקרים מסוימים האם דיווחה על דימום או התכווצויות אך לעיתים קרובות אין שום סימן לכך. הסיבה לכך היא ככל הנראה ספיגה של העובר חזרה אל הרחם או ניוון עוברי.

למרות שתאומים זהים חולקים 100% מהמטען הגנטי אין להם טביעות אצבעות זהות. טביעות האצבעות עשויות להיות דומות, אך הן עדיין ייחודיות לכל תאום. סביר להניח שזה בשל משתנים סביבתיים ברחם. המידע מבוסס על ספרה של אליזבת נובל "Having Twins" (1991).


מאמרים בנושא

סקר תאומים!

איך התאומים שלכם לבושים? (ראו מאמר בעמוד המאמרים)