התפתחות שפה בקרב תאומים


למה הם עוד לא מדברים טוב? האח שלהם כבר דיבר המון כשהיה בגילם... נשמע מוכר? כנראה בגלל שהתפתחות השפה בקרב תאומים אכן איטית יותר מאשר בקרב ילדים יחידים, בעיקר בזוגות בנים. אומנם העיכוב לא גדול במיוחד  מחקרים מצאו טווחי זמן עיכוב הנעים מ-1.7 חודשים ועד 8 חודשים, והעיכוב הולך ונעלם עם התבגרות התאומים, ובכל זאת הנושא חשוב שכן הוא יכול להשפיע על הישגים לימודיים ורווחה פסיכולוגית של הילד.
בתרשים מובאות תוצאות מבחן שפה לילדי הגן שערכו החוקר מייקל ראטר ושותפיו, ביניהם מחברת המאמר הנוכחי. ניתן לראות, ראשית, כי ישנם הבדלים בשפה בין תאומים (העמודות האדומות והעקומה השמאלית) ליחידאים (העמודות הכחולות והעקומה הימנית). הבדל זה נחשב להבדל מסדר גודל בינוני. אך לא פחות חשוב לשים לב לכך שבשני סוגי הילדים יש לשפה "התפלגות פעמונית". כלומר יש הבדלים רבים בין הילדים, כאשר רוב הילדים במרכז, מיעוטם בעלי יכולת גבוהה מאד, ומיעוטם בעלי יכולת נמוכה מאד.חשוב לציין שהעיכוב בהתפתחות השפה אינו נובע מגורמים גנטיים, אלא מגורמים סביבתיים שונים: סיבה אפשרית אחת היא "שפה תאומית"  שפה פרטית ומיוחדת שמתפתחים שני התאומים על מנת לתקשר זה עם זה. נמצא כי תאומים בעלי שפה משלהם הם בעלי עיכוב שפה, אולם תופעה זו כנראה פחות נפוצה ממה שנהוג לחשוב. בנוסף, מסתבר שלא רק לתאומים יש שפה אישית ייחודית, ושתופעה זו קיימת גם בקרב ילדים יחידים, אף שלעיתים רחוקות.
אפשרות אחרת קשורה ללידת התאומים: סיבוכים לפני לידה נפוצים יותר בהריונות תאומים, ואף ללא סיבוכים יש הסתברות גבוהה יותר לבעיות נוירולוגיות קלות בקרב תאומים. בעיות אלו יכולות לגרום לקשיי שפה. עם זאת, המחקרים האחרונים שבחנו תופעות אלו לא מצאו מספיק ממצאים תומכים, כך שכנראה גם זו אינה הסיבה העיקרית לעיכוב בהתפתחות השפה אצל תאומים. אם כן, ממה נובע העיכוב?

נראה שהגורם העיקרי הוא הסביבה החברתית של התאומים, הגדלים בסביבה שונה מזו של ילד יחיד. נמצא שאמהות שילדו תאומים נמצאות בסיכון גבוה יותר לדיכאון שלאחר לידה, ולכן הן פחות מעוררות ומגיבות לילדים. אולם יותר מזה, אף ללא מצב דיכאון אחר לידה, סגנון ההורות משתנה כאשר מדובר בתאומים: כל ילד מקבל פחות תשומת לב בכל שלב התפתחותי משום שתשומת הלב צריכה להתחלק בין שני התאומים. לבסוף, תאום מבלה זמן רב עם אח או אחות באותה רמת התפתחות כמו שלו, דבר שגם יכול להוות גורם למיעוט מילולי ולהסביר את העיכוב. ואכן, מחקרים שבחנו השערות הללו מאוששים אותן.

כפי שכבר אמרנו, לעיכוב בהתפתחות השפה יכולות להיות השלכות על הישגיהם הלימודיים של התאומים ועל רווחתם. אם כן, איך אפשר להתגבר על העיכובים ולקדם את התפתחות השפה?

ג.    שיפור איכות הסביבה במשפחה: הקלה להורים במטלות הבית ובילוי יותר זמן איכות עם הילדים תוכל לאפשר יותר פניות של ההורים לתאומים, וגם הענות טובה יותר. גם תמיכה נפשית להורים באמצעות פורומים ומפגשים עם הורי תאומים אחרים יכולים להקל על הקושי הנפשי ובכך לשפר את הענות ועוררות ההורים.

ד.    שיפור סביבת השפה באמצעות פעילויות מחוץ לבית  רצוי לאפשר לתאומים להיות בגן לפני הכניסה למסגרת בי"ס. בצורה הזו הם ייתקלו ביותר סיטואציות חברתיות ולכן תזורז התפתחות השפה.


סיכמה: ענבר הרוש גיטי, מחקר התאומים הישראלי
המקור:
Thorpe, K. (2006). Twin children's language development. Early Human Development,  82, 387-395

מאמרים בנושא