הבנת המחשבות של אחרים על ידי תאומים וילדים יחידים


כיצד מתפתחת היכולת להבין מחשבות של אחרים? במחקר שלנו אנו מראים לילד תמונה של ילד

artilce1 עם הבעות פנים שונות ושואלים: "סבתא הביאה ללולו מתנה, שהוא רצה כבר הרבה זמן. איך הרגיש לולו? איך הוא נראה כשהוא קיבל את .הכדור?" לא כל הילדים,  במיוחד הקטנים שבהם, עונים על השאלה נכון. היכולת לחשוב כמו שמישהו אחר היה חושב מכונה "תיאוריה של התודעה", והיא תכונת מפתח הנדרשת להתפתחות של יכולות חברתיות רבות.

מונח זה מתאר את היכולת להבין שלאחרים עשויים להיות דעות, רצונות ואמונות שונות, שיכולות להשפיע על התנהגויות.  החל מגיל 2 מתחילה הבנה של רצונות בסיסיים. בסביבות גיל 4 מתפתחת הבנה של אמונות של אחרים, והעובדה שהן מערבות ייצוגים של המציאות. הבנת היבטים מורכבים יותר צומחת רק בילדות המאוחרת.

במחקרים מסוג זה מראים לילד, למשל, קופסת M&M שבה תוכן לא צפוי (גומיות). לאחר מכן שואלים אותו על ילד אחר- מה הוא יחשוב שיש בקופסה? ילד שהתפתחה אצלו תיאוריה של התודעה, יודע היטב שמה שידוע לו (גומיות) לא ידוע לאחר בהכרח, ולכן מנבא שילד אחר יחשוב שיש בקופסה סוכריות.

במחקרם של Cassidy ושותפיה נמצא, כמו במחקרים אחרים, דמיון רב בין תאומים ביכולת זו. אך השאלה המרכזית היתה: האם יש הבדל בין תאומים לילדים אחרים בהבנת מחשבות של אחרים? אפשרות אחת היתה שהם יהיו טובים במיוחד ביכולת זו, מפני שהם מבלים הרבה עם ילד אחר (התאום), ונחשפים לדרכי חשיבה של אחרים. אפשרות אחרת: הם יהיו פחות טובים, כי התאום השני דומה להם בגיל וביכולת, ולכן קשה להם ללמוד ממנו. לפי טענה זו יש יותר מה ללמוד מאח קטן (להבין שמה שאתה יודע הוא לא יודע) או מאח גדול (להבין שמה שאתה לא יודע הוא דווקא כן יודע), מאשר מתאום, שנמצא בערך ברמה שלך. הם חקרו את הנושא עם 72 ילדים בני 3-5 בארה"ב.

בתרשים ניתן לראות את הרמה הממוצעת של ה"תיאוריה של התודעה", בקרב ילדים עם מספרים שונים של אחים. ילדים יחידים היו הגרועים ביותר ביכולת זו. אבל תאומים בלי אח נוסף לא היו טובים בהרבה. ברגע שהיה אח נוסף, גדול או קטן, היה שיפור ביכולת תפיסת מחשבות של הזולת. כלומר, היכולת משתפרת אצל ילדים אם יש להם אח/ות בגיל שונה, אבל לא תאומים, ככל הנראה מפני שהתאומים הם באותו הגיל, ולכן דומים מדי ביכולותיהם.

artilce1
ממצא מעניין נוסף קשור למין של האחים. בנים שהיו להם אחיות, או בנות עם אחים, היו בעלי יכולת גבוהה יותר מילדים שגדלו בבית שבו כל הילדים מאותו מין. נראה שגם כאן החשיפה לילד שונה מהותית (ממין אחר) משפרת את יכולת הבנת המחשבות של אחרים.
ומה עם ההרגשה, שיש להורי תאומים רבים, שתאומים מבינים זה את זה טוב במיוחד, יותר ממה שהם מבינים אחרים? המחקר של קאסידי מצא תמיכה ברעיון זה. כאשר נשאלו התאומים על המחשבות ההיפותטיות של התאום השני שלהם, הצליחו במשימה יותר מאשר כשנשאלו על ילד אחר!

לעיון נוסף:

Cassidy, K. W., Fineberg, D., Brown, K. & Perkins, A. (2005) Theory of mind may be contagious, but you don't catch it from your twin. Child Development , 76 , 97-106


מאמרים בנושא